Motto:

Cesta do pekla je vroubena dobrými úmysly

sobota 31. března 2007

Nevíte někdo, jak se pozná červené víno?

Já to dřív poznávala podle barvy, ale asi mi něco uteklo.

Včera večer jsme ukončili plesovou sezónu Domácím bálem, kdy se sejdou ti nejvěrnější a nejmilejší přálelé podniku.

Tahle akce se dělá už pár let, takže se tu spolu setkají i lidé co se zde poznali a třeba loni a předloni nemohli a teď jsou zase vítáni jako ztracené ovečky při návratu domů. Atmosféra vynikající, nálada bezvadná, jsme tu přece mezi svými.

I nějaký ten trapásek se laskavě přehlédne mými drahými zákazníky. Ovšem ten včerejší, to nebyl trapásek, to byla záhada. Nepovažuji se za nějakého experta přes vína, ale zcela domýšlivě si myslím, že dokážu rozeznat chutné od nechutného a červené od bílého.

Po včerejšku NE!

Odpoledne přijel dealer s vínem, naskládal mi objednané značky v kartonech na určené místo, na jednu stranu bílé na druhou stranu červené. Pak mi dal nějaké vzorečky na ochutnávnku, vyinkasoval peníze a odjel domů směr jih.

Na vybalování krabic došlo až těsně před příchodem prvních hostů a od té chvíle jsem se nepřestávala divit. Z krabic s červeným vínem se na mě smálo tohle:

$$OBR212431$$

Takhle vypadá ranné červené víno? Možná zčervená až časem, uložením ve vinotéce, ale lidé chtějí červené už teď! Co mám dělat? Kdo mi uvěří, že je tohle opravdu červené? Proč má dealer vypnutý mobil?

A tak se pilo bílé nebo bílé, na dobré náladě to nic neubralo a kdo na víno není, dostal slivovici, ta byla na účet podniku. Jo, a Alex dodává, že nesmím zapomenout, že když chtěl někdo ovocný čaj (ano, i tací se našli!), tak si mohl vybrat, zda chce citronový nebo citronový... inu, on ten konec sezóny už trochu unavil i personál...

61 komentářů:

 1. Já měl takový tušení,,že kromě červenýho Tramínu je červený všechno s přívlastkem \"červený\" :-) Tak teda ne no...

  OdpovědětSmazat
 2. No tohle je typické přívlastkové červené - má přívlastek: \"bílé\"Jestli on ten dealer nebyl jen nedopečený Antikrist - zvládl jenom změnu z červeného na bílé... (kdyby byl co k čemu, dotáhne to na skutečného anti-Krista a proces změny se zastaví až na vodě).

  OdpovědětSmazat
 3. to je víno pro Pražáky, to je jasné, ne?

  OdpovědětSmazat
 4. Milé děti, já sice vína nepijua ani jim nerozumím, ale že je Veltlínské červené bílé, tak to teda zas jako vím:-)) ale \"červení\" a \"bílé\" není přívlastek, ale přídavné jméno. Možná by se k tomuhle vínu nejlépe hodil přívlastek \"netichá vína\" protože většina lidí zařve, když tu lahev uvidí:-))))

  OdpovědětSmazat
 5. murisvíno pro pražáky je Ostravský kahan:-)

  OdpovědětSmazat
 6. Jo a ještě poznámečkatahle flaška je špatná flaška, měla být zelená nebo hnědá, rozhodně ne čirá!

  OdpovědětSmazat
 7. Mám takysvou trošku do mlýna, poté, co jsem v zelené flašce viděl pod nápisem \"Tramín červený\" jasně bílé víno, byla to ro mě stejná záhada. Vína mám rád, asi nejraději Sauvignon (z Templářských sklepů je vynikající), ale nebráním se ničemu, teda kromě těch, co nejsou suchá. Sladké je vždycky sladké a chuť vína spolehlivě přerazí cukr...Správně Mod.!! Ostravský kahan na ně:))) (Asi víš, co to je za patok:))

  OdpovědětSmazat
 8. Kamtakže pro tebe nejlépe vína s přívlastkem \"ledové\" nebo \"slámové\":-))No a Kahan, toho sem se cosi naslopala:-))

  OdpovědětSmazat
 9. Chlapi od motorek nejsou na víno :-)Podle darvy bych to tipl na NATURAL

  OdpovědětSmazat
 10. no jo,ale neni to spis neco jako treba s veltlinskym zelenym? to preci taky neni zelene...??? a hlavne stejne cervene vino neni z cervenych hroznu a bile z bilych, takze je to vlastne uplne jedno. hlavne jestli bylo dobre.

  OdpovědětSmazat
 11. pajospíš je to tak, že některé červené hrozny jsou červené jen slupkou a uvnitř jsou bílé a stejně tak ta šťáva:-)

  OdpovědětSmazat
 12. Báro,já bych šel do slivovice. Ne, že byla na podnik, ale protože ji mám raději než to víno. Teď mám láhev \"třiašedesátky\", tedy to je ekrazit. A přitom voňavá a jemná, lahoda. Jdu si jednu nalít na Tvoje zdraví a na úspěchy baru :-) Ať slouží!

  OdpovědětSmazat
 13. Mám radosť, že v rámci political cerectness sú už všeobecne akceptovaní aj farboslepí vinári. ;-)

  OdpovědětSmazat
 14. Mod.nene! Víno pro Pražáky je z takového toho nerez kýblu, jak se tam vylévají zbytky z koštů :D

  OdpovědětSmazat
 15. Asi se dneska zblázním,internet mi jde dvě minuty a pak čtyři hodiny off line a tak pořád dokola.Já má svá oblíbená vína, spíše bílá a suchá, tam mám své stavy pod kontolou. Ve chvíli, kdy se pustím do světa červených těžkých vín, tak musím velmi obezřetně :))A tohle bílé-červené mě tak dojalo, že hlasuju pro ten Natural :).Jo, a nikdo si ho nekoupil a jak píše Mod, komentovali to všichni a bylo to hodně \"netiché\" víno.

  OdpovědětSmazat
 16. Haló, halóóó !!!!Lidičky, kdo měl zájem o Lékorky?????Mrkněte ke mně na stránku, něco pro Vás mám :o))))

  OdpovědětSmazat
 17. Mod...z hlediska mluvnického je \"červený\" přívlastek shodný. Z to mi nevymluvíš...

  OdpovědětSmazat
 18. galahadeto by mne vůbec nenapadlo něco Ti vymlouvat:-))

  OdpovědětSmazat
 19. Ne?...no... tak teda dobře no...:-O

  OdpovědětSmazat
 20. Galahade, ta na to jdeš z hlediska mluvnického, ale jak je to z hlediska chlastacího?

  OdpovědětSmazat
 21. Takže...ono to tedy vážně funguje \"Pražáci a ti druzí\". Ale Pražáci za to nemůžou.Ano. Je VELTÍNSKÉ ZELENÉ a VELTÍNSKÉ ČERVENÉ a obojí je bílé. Ale nic pro jednu Pražačku. Vím to, protože jsem si je právě tady už jednou objednala:http://www.i-vino.cz/moravska-vina/vina-valtice/veltinske-cervene-rane-20022004.html

  OdpovědětSmazat
 22. Mirko,dobromyslné žertování o Pražácích a vínech a o blondýnách.... však to znáš.Nakonec stejně musí přijít Pražačka, aby mi to vysvětlila :-)

  OdpovědětSmazat
 23. Ha, venkov vrací úder! :o) Ale já mám co říkat - pocházím sám z jednoho lokálního geografického minima (čti: díry).

  OdpovědětSmazat
 24. zcr,kdyby ses mě zeptal, co vlastně jsem, tak na to nedokážu odpovědět. Pro Pražáky vidlák, pro vidláky povýšená měšťačka...vůbec to neřeším :)

  OdpovědětSmazat
 25. Báro, já jsem na tom podobně - pro Pražáky budu \"naplavenina\", pro \"občany žijící mimo hlavní město! (zvykejme si na tu korektnost!) \"ten pražák\" (oni to říkají s malým \"p\"). To jsme holt my vydědiněnci :)

  OdpovědětSmazat
 26. Mod.,no to nééé [8], to by se mi sakra prodražilo! :))

  OdpovědětSmazat
 27. Kamio, ale pochutnal by sis :)

  OdpovědětSmazat
 28. Tak tozase ano.. já bych si pochutnal a pak bychom byli všichni 14 dní o vodě a o chlebu, že jo;-)

  OdpovědětSmazat
 29. Kamio,no,no, to zase není taková hrůza :))

  OdpovědětSmazat
 30. Báro,zeptám se doma, zda by to přežili;-)

  OdpovědětSmazat
 31. Kamio,vidím, že je načase, abych hodila do placu příhodu, kdy je možné přežít o jednom chlebu a dvou podmáslích 14 dní jen proto, že jsem uvalila všechny peníze za něco hříšně luxusního.... občas se mi to stalo (v dobách pravidelného měsíčního příjmu)

  OdpovědětSmazat
 32. Báro,ano, je načase:)) Hoď to do placu, to by mne enormně zajímalo:)

  OdpovědětSmazat
 33. [32]+[33]Ano Báro, já jsem taky pro!

  OdpovědětSmazat
 34. Kamio, Gombořekli jste si o to ....

  OdpovědětSmazat
 35. Báro......z hlediska chlastacího na barvě nesejde, neb obě tečou;-)

  OdpovědětSmazat
 36. Vite, ze cim je dno lahve vypuklejsi(dovnitr)(Kamio mi urcite pomuze se spravnym vyrazem;-)), tim je vino kvalitnejsi!?!Takto poznava kvalitu vina jeden znamy, prstem ohmata dno lahve a ma jasno:-) ...nejspis ho nezajima ani barva.

  OdpovědětSmazat
 37. čagi,já ti nevím, proč ve mně tohle poznávání vyvolalo jisté asociace s vínem nesouvisející ;)

  OdpovědětSmazat
 38. Baro,a to jsem se to opravdu snazila napsat hodne slusne a bez dvojsmyslu!!! :-)))Kdo vi, jak to ma ten clovek s jinymi objekty (design lahve je samozrejme duleziy u vsech napoju!)

  OdpovědětSmazat
 39. Zachráním vás,viděl jsem na tržišti u Vietnamců lahve pravé vodky ve flaškách s vypouklým dnem ... :) Že by i tady to byl indikátor kvality? :)

  OdpovědětSmazat
 40. čagi,fakt jsi se snažila, to bylo poznat, ale vidíš, stejně to nebylo nic platné :)Kamio a na kterou stranu to bylo vypouklé? Jestli ven, tak je to jasné. A tím se i vysvětluje, proč třeba musely v regále ležet.

  OdpovědětSmazat
 41. konvexní = vypouklýkonkávní = vpouklý.Úplně stejně jakoexploze = výbuchimploze = vbuch.Prosím obrozenecky šířit.

  OdpovědětSmazat
 42. zcrbudu si pamatovat... hlavně ten vbuch :)))

  OdpovědětSmazat
 43. Jo!Vbuch je kvalitní příklad obrozenectví!

  OdpovědětSmazat
 44. Jen nevím, zda mě všichni pochopí, ale obrozenci to neměli nikdy lehké.

  OdpovědětSmazat
 45. Obrozenec je něco jako řidič......neb jak praví jeden starý hit: \"Řidič, ten tvrdej chleba má!\"

  OdpovědětSmazat
 46. He hea pak, že si občas nedáš popík... :))

  OdpovědětSmazat
 47. Copak vbuch,ale konvexnost či konkávnost je velmi relativní a závisí na vzájemné poloze pozorovatele a konkávujícího či konvexujícího povrchu. V případě, že pozorovatel stojí v ose prostorového extrému ve směru konkavity, pak mu tento útvar bude jistě připomínat pohled na jistou dámskou pomůcku seshora. V případě, kdy změní své stanoviště a přesune se na opačný konec, tak nejenže bude moci vyndat baterky, ale uvidí nádhernou zívající konvexitu... :))))))

  OdpovědětSmazat
 48. Báro,to víš, že si občas dám popík. Jenom nevim, proč mi předtim přivážou k židli a pusu zacpou roubíkem...;-)Kamio... ty čuňáku:-D

  OdpovědětSmazat
 49. Galahade,tou pomůckou jsem myslel elektrický odšťavnovač na citrusy a ty? :))))))

  OdpovědětSmazat
 50. No právě......těma vodšťavenejma citrusama ublafeš širé okolí a že si to ty, tak nejspíš včetně stropu;-)

  OdpovědětSmazat
 51. Galahade,vždyť jsem vyndal baterky;-)

  OdpovědětSmazat
 52. Často se mi to nestává, ale dočista jsem ztratila přehled o čem je tu řeč. Proč si dámskou pomůckou Kamio lisuje citrusy s vyndanými baterkami?

  OdpovědětSmazat
 53. Báro......to bych právě taky rád věděl, co je to za čáry...

  OdpovědětSmazat
 54. Báro,to je jednoduché, soustřeď se!Přece proto, abych tím neublafal celé širé okolí včetně stropu, když jsem to já, že jo:)

  OdpovědětSmazat
 55. No, Kamio,ještěže jsem se tak usilovně soustředila! Nevím, kde na všechno bereš čas, když ještě ke všemu jezdíš do Francie plivat na vlaky :))Galahade, čáry už prosím, ne. Dost je těch fleků na stropě.

  OdpovědětSmazat
 56. Asi se ptám nevhod,ale proč vám vadí bílé víno vyrobené z červených hroznů? Tramín červený je označení odrůdy, o barvě nápoje rozhoduje, jak dlouho se louhují slupky. Slyšeli jste někdy o klaretu? Já bych spíš řekl, že blbec je dealer, který buď neví, co prodává, nebo je mu to jedno.

  OdpovědětSmazat
 57. Jago,mně to nevadí! Mě to jen velmi ZMÁTLO. A dealerem jsme si to už vyříkali(!), já tím pádem ten večer neměla červené červené. A jinak jsem ráda, že jste mi to tady vysvětlili :)

  OdpovědětSmazat
 58. Tento týden jsem videla americký film Sideways (2004) od reziséra Alexandra Payne a tam zrovna komentovali, ze z cervenejch hroznu muze být bílé víno z odrudy Pinot Noir.

  OdpovědětSmazat
 59. babet,je to opravdu tak, budu v tomhle smyslu informovat i ty, kteří si teď to víno nechtějí koupit :-))

  OdpovědětSmazat