Je nás jistě hodně, co si rádi občas ginem přiťukneme.
Přiznám se, že v době, kdy jsem vstupovala do světa dospělých, gin v tom figuroval poměrně dost často. Snad i proto k němu mám stále dost přátelský vztah, kterému nějaké fernety a becherovky nemohou nikdy konkurovat.
Jalovcová kořalička a jak to s ní bylo...
...posaďte se milé děti a poslouchejte.
Název gin a genever pocházejí z francouzského genièvre - jalovec.
Oba destiláty jsou skutečně pálenky vyrobené z jalovcových bobulí. Gin je dnes mnohem známější, genever má za sebou však delší tradici.
Genever se pálí od poloviny 15. století a je to jeden z mála kdysi velmi oblíbených nápojů, které si nedokázaly udržet svůj dávný celosvětový význam do dnešních dnů. Dnes můžeme hovořit spíše o nizozemském národním nápoji a specialitě. Ač se genever pálí po celém světě, nejkvalitnější druh pochází stále z Nizozemska. Minimální obsah alkoholu tvoří 38%. Pije se vždy ledově vychlazený a hodí se k rybám a sýru.
Gin je potomkem geneveru. Známe ho jako anglickou lihovinu, ačkoliv má nizozemské
kořeny. Když Vilém III. Oranžský roku 1689 nastoupil na anglický trůn, přivezl sebou ze své domoviny genever. Zároveň zatížil kontinentální alkohol vysokými daněmi a zbavil Angličany povinnosti platit daň z pálení jalovcové kořalky.
Tak se genever začal destilovat v Anglii a začala jeho anglosaská historie. Jeho název byl zkrácen na gin a začal se těšit veliké oblibě. Díky anglickým rybářům se brzy proslavil po celém světě.
Nařízení z roku 1690 stanovilo, že gin se smí vyrábět pouze z obilí pěstovaného na anglických polích a tak se časem stal z tohoto importovaného nápoje nápoj "typicky britský".
Anglický gin se vyrábí destilací z předkvašeného rmutu 75% kukuřice, 15% sladu a 10% žita. Pak jsou dodány přísady - jalovcové bobule, koriandr, kůra z citrusů, mandle, skořice, levandule, anýz, kmín a někdy i další.
Po destilaci se lihovina ředí a některé firmy jej však ještě skladují ve starých sudech po sherry, aby získal nahnědlou barvu.
Jsou dva základní druhy ginu:
Dry gin (neboli London Dry Gin) - nesmí obsahovat žádný cukr a musí mít minimální obsah alkoholu 40%
Old Tom Gin (neboli Plymouth Gin) je doslazovaný cukrovým sirupem
Kromě toho se můžeme setkat s aromatizovanými druhy ginů - např.
Sloe Gin, s přídavky pomerančů, citronů nebo trnek.
Servírování
Znalci upřednostňují gin podávaný na ledu s plátkem citronu nebo limetky.
Milovníci tohoto nápoje ho považují jako osvěžující aperitiv, ale všeobecně je spíše doporučován jako digestiv, tedy po jídle.
Jinak je po celém světě považován jako vynikající základ nejrůznějších koktejlů.
Ten nejslavnější je určitě Dry Martini
6-8 cl ginu, 1 cl suchého vermutu se nalije do šejkru s mnoha kostkami ledu a míchá se tak dlouho, až je chlad cítit přes sklo. Servíruje se v koktejlové sklenici s olivou na párátku nebo s kouskem citronové kůry ve sklenici.
Z nejznámějších ginů bych se (speciálně pro Alex) zmínila o značce BEEFEATER.
Nápoj vytvořil roku 1820 farmaceut (jak jinak!) James Burrough. Z perfektní kombinace bylin a různých druhů obilí vytvořil charakteristický aromatický gin. Název Beefeater (označení pro strážce Tower Bridge) Burrough zvolil tak, aby demonstroval dlouhou tradici a vysokou prestiž tohoto nápoj. Dodnes je Beefeatre Gin rodinnou firmou.
To co jsem chtěl napsat původně, to sem nenapíšu. Jednak ti to raději řeknu osobně a druhak je to osobní. :-)
OdpovědětVymazatTakže mi zbývá jen konstatovat, že si kapku ginu můžeme přece dopřát, ne? ;-)
Mikine,tak nezapomeň svou řeč :-).
OdpovědětVymazatA s tím pitím, to jsou tak vzácné chvilky, kdy někdo z nás neřídí, že ani nevím, kdy se můžeme něčeho napít.
určitě i dvě kapky si můžeme dopřát :-))
OdpovědětVymazatEvino,jednou jsem si dopřála celou flašku a taky dobrý :-)))
OdpovědětVymazatBeefeater s tonikem je moc dobré letní pití. Ani moc neopíjí (když se pije přiměřeně:))
OdpovědětVymazatNěkde jsem vyčetla, že tradice pití ginu s tonikem pochází z koloniálních dob, kdy bylo nutné konzumovat chinin jako prevenci nebo lék proti malárii, tak aby Angličanům lépe chutnal. U nás malárie sice zrovna nehrozí, ale - co kdyby;)
Moc dobré letní pití je gin s citronovou Fantou ve sklenici plné ledu:-)
OdpovědětVymazatJo, gin s tonikem se pije dobře i celoročně. Do kvalitního ginu to chce lít i kvalitní tonik, ne jen levné náhražky.
OdpovědětVymazatChris,já si myslím, že malárie číhá na každém kroku a bylo by smutné něco zanedbat! :-D
OdpovědětVymazatMod, to může být velmi dobré, ale co ta malárie! 8-O
Bosorko, jasně, hlavně ať je tam kvlaitní chinin ;-)
S malárií se musím srovnat tím ginem, na chinin mám alergii, takže pokud není citronová fanta, musím si místo ve sklenici pro tonik, dolít ginem ;-))
OdpovědětVymazatJako abstinent přidám tohle:
OdpovědětVymazat\"It is a curious fact, and one to which no one knows quite how much importance to attach, that something like 85\\% of all known worlds in the Galaxy, be they primitive or highly advanced, have invented a drink called jynnan tonnyx, or gee-N\'N-T\'N-ix, or jinond-o-nicks, or any one of a thousand or more variations on the same phonetic theme. The drinks themselves are not the same, and vary between the Sivolvian \"chinanto/mnigs\" which is ordinary water server at slightly above room temperature, and the Gagrakackan \"tzjin-anthony-ks\" which kills cows at a hundred paces; and in fact the one common factor between all of them, beyond the fact that the names sound the same, is that they were all invented and named before the worlds concerned made contact with any other worlds.
What can be made of this fact? It exists in total isolation. As far as any theory of structural linguistics is concerned it is right off the graph, and yet it persists. Old structural linguists get very angry when young structural linguists go on about it. Young structural linguists get deeply excited about it and stay up late at night convinced that they are very close to something of profound importance, and end up becoming old structural linguists before their time, getting very angry with the young ones. Structural linguistics is a bitterly divided and unhappy discipline, and a large number of its practitioners spend too many nights drowning their problems in Ouisghian Zodahs.\"
(Restaurant na konci vesmíru)
no jo, gin,to bylo moje oblíbené pití za studentských let, pak jsem nějak přešel k whisky a už setrval ... pokud ovšem nepočítám slivovici, to je totiž jiná kapitolka ;-)
OdpovědětVymazatMod,to je dobrá metoda, příště přijedu s ginem :-)
OdpovědětVymazatHenry, chvíli mi to dalo, než jsem to přelouskala, to můžeš dělat častěji, zrovna jsem ve fázi intenzivního oprašování anglického JAZYKA :-)
Gombo, v mém \"pozvání na panáka\" bude i whisky mít své místo. A protože to budu řadit, jak to mám ráda, nebude to dlouho trvat, aby se tu objevila :-)
Pokud čteš i z pc nebo máš tiskárnu, řekni si, mám v pc spoustu knih v angličtině, od pohádek po vědecké.
OdpovědětVymazatBárogin se dá pít jen přes den a když je teplo, večer ho nepiju ani u krbu:-)
OdpovědětVymazatbáro ;))\"Pojďme se napít,
OdpovědětVymazatJdeme na to!
Oh yeah!
Nyní kluci - pojďme pít,
Jdeme na to!
Nyní dívky - pojďme pít,
Jdeme na to!
OK. Kdo chce další koktejl?
další drinky ...
další party!
Jdeme na to!
Jedna, dva, tři, GO!
Caipiroska,
Pina Colada,
Margherita,
Daiquiri,
Gin Tonic,
Chupito,
Tequila, bum bum,
Tequila, bum bum.
Sex, sex, sex, sex, sex na pláži!
Nevím jak vy,
ale já chci další koktejl!
Ach, ach, ach.
:-)))
Báro :* :)Dekuji za vyklad!Gin je proste ...pro me osudovy drink.Nejen,ze se po lahvi dokazu tvarit jako dama,jeste nejsem zmazana a mam jen dobrou naladu.A to prosim pekne moc netrenuju.Naposledy interval srpen-duben :o))).
OdpovědětVymazatKouzlo Londyna Beefeater je nej nej nej!
Mňamchutné čtení :-) Miluju gin ! A on mě též, protože mi po něm nebývá blbě, ani když zkontroluju dno láhve :-)
OdpovědětVymazatHenry,mám věcí v angličtině vcelku dost, tohle bylo jen o tom, že mi to přišlo tak nečekaně pod ruku... nebo vlastně před oči :-)
OdpovědětVymazatWicky, skvělé! Takové hodně k tématu :-)))). Zase jsi rozesmála :-)
Cheo, Terrynko, to je ono, proč mi gin sedí. Dá se pít a není po něm špatně. Piju málo, ale pokud už ano, jsem hodně vybíravá a do nekvlitních věcí bych nikdy nešla. Třeba whisky, a je na to též skvělá a ověřená :-)
Baro Whisky nemuzu :)).Drzim se toho,co ma stejnou barvu jako voda.Co je pruhledne,to je zdrave :))).
OdpovědětVymazatNezvyklý výlet do světa alkoholických nápojů... Nakonec - stál za návštěvu i panu Adamsovi...;-)
OdpovědětVymazatCheo,to je dobrá logika :-). Já přišla na chuť whisky docela nedávno, snáším ji jako \"bezpečné\" pití, po kterém druhý den normálně funguji, i když se vypije více. Bohužel, všude gin nemají.
OdpovědětVymazatGalahade, ahooooj! Bohužel zrovna dnes jsem na kefíru, tak bych snad ani neměla psát slovo GIN :-)))