Motto:

Cesta do pekla je vroubena dobrými úmysly

pátek 21. dubna 2017

Nejlepší kafe

Vzpomínka bez pointy.


Zcela zřetelně se pamatuji na "první kafe". Divím se, že jsem po tomto zážitku na kávu definitivně nezanevřela.
Ale asi tady zafungoval podobný mechanismus jako u prvního sexu.
U nás doma se pil spíše čaj, takže své kávové zážitky jsem si budovala až po odchodu z domu.
Pomalu, ale jistě se z přípravy kávy stával rituál. Chvilka pro sebe, horká, voňavá dobrota, na chvilku útěk jinam.

Vybavuje se mi pohoda začátku 90.let, kdy jsem se učila ke zkouškám, byla jsem doma s podezřením na salmonelózu (nic vám není a máte karanténu) a ty chvilky s kávou v tichém prázdném domě, byly pro mě, věčně ulítanou nestíhačku, jako balzám.
Cítím tu vůni a sluneční paprsky přes záclonu, pohodové dopoledne, nikdo neruší, jsem tu jen já, celý den přede mnou, co si s ním udělám, takový bude.

Pár let skok a jsem jinde.
A asi budu muset začít zeširoka. Já si totiž za život moc cestování neužila. Předchozí manžel pracoval po montážích, pořád někde a vždy říkal, že je pro něj nejlepší dovolená v zahradě, za stodolou.
Tak jo, vzala jsem to, jak to bylo a moc to neřešila. Užívala jsem si toho mála, když jsme někdy s dcerou mohly jet za ním třeba do Německa, Rakouska nebo do Valašského Meziříčí.
Pak jsem ale poznala Kapitána, což je cestovatel tělem i duší a přesně jsme si kápli do noty. To jsem tenkrát ještě netušila, že mu stačí naznačit, že bych chtěla tam, či onde a on obratem dodá itinerář a můžeme vyrazit. A ten itinerář je akorát tak lehce naznačený, aby to nebyla klasická "dovolená", ale trochu i dobrodružství, ve stylu: "Vyjedeme trochu z trasy, tady je moc hezky. A dál to vezmeme po čichu, však se ztratit nemůžeme."

Naše první větší cesta vedla za focením do Istrie.
Kdo tím směrem jezdíte, jistě to znáte, že v jednom momentu můžete jet na jih, směr Pula, kam jsme měli namířeno a nebo zahnout na západ a dojet do Itálie, do Terstu. Malé zaváhání na jednom kruháči a Terst byl náš. Nedojeli jsme až do města, to až jindy, ale zastavili jsme na benzínce, abychom se protáhli, nasáli italský vzduch a otočili se zpět na Pulu.
Co by to bylo za zastávku bez kávy.

Moje první italské ristretto! Nezapomenutelné. Nejdřív příšerné, pak lepší, nejlepší, a než jsem ho
dopila, věděla jsem, že tohle je láska na celý život. K tomu s mužem, ze kterého se mi podlamují kolena ještě i dnes...12 komentářů:

 1. Ristretto je fajn, ale Terstu by som sa kvôli nemu nevzdal! ;-)
  (inak psst, ale ja som vpodstate kávový barbar, vypijem prakticky akúkoľvek, len musí byť bez cukru)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také nesladím, ale naučila jsem se to až později, že je tak káva lepší. Terst jsme si pak užili na cestě zpět. Vyšlo to na 1.máje, já si představovala májovou romantiku a místo toho jsem tam narazili na demonstraci italských komunistů.

   Vymazat
  2. Jasné, primo maggio... Avanti popolo, alla riscossa, bandiera rossa trionfera! ;-)

   Vymazat
  3. Ano, trochu nás to vyděsilo :-)

   Vymazat
  4. Milá Báro,momentálně to máme do Terstu cca 90 min, takže přijeďte
   Dita

   Vymazat
  5. Dito, málem jsem tuhle krásnou pozvánku přehlédla. Teď jsem úplně celá překvapená!!!

   Vymazat
 2. Ahoj, hezká vzpomínka... Já můžu bez cukru jen opravdu kvalitní kávu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Sedmi, je to tak, cukrem zachraňuji patoky. Ale teď mám super vychytávku, když jdu k někomu, kde hrozí divná káva, poprosím o čaj! :-)))

   Vymazat
 3. Ke kávě nic chytrého neřeknu. Vyrůstal jsem na čajích a přiženil jsem se do "čajovny". Momentálně mám radost, že Tě po delší době opět "vidím" a ještě k tomu šťastnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luďku, já mám radost!!! Už jsem po tobě pomalu začala vyhlašovat pátrání a pak jsem si oddychla, když jsem viděla, že komentuješ u Páji Ostrovanky. Ale nechtěla jsem tam spamovat, tak jsi mě teď moc potěšil, žes mi tu nechal pár písmen :-)

   Vymazat
  2. Jeden druhému má dělat radost, kór když na zahradě je to spíš k nasr ní. Vše nám pomrzlo a tak jsme si s mamkou nahonem postavili skleníček a tak budeme papat saláty a tak.

   Vymazat
  3. Dobře si skleníček zavírejte, ať nekrmíte mlsné srnce, jako my :-)

   Vymazat